1. Anasayfa
  2. Bilgi

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Son zamanlarda hemen hemen hepimizin aşina olduğu Bitcoin, Etherium gibi kavramlar gibi bu dijital paraların üretim teknolojisi olan Blockhain teknolojisi de kullanıcılar tarafından çokça merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Blockchain Teknolojisi Nedir?
7

Blockchain Teknolojisi Nedir. Son zamanlarda hemen hemen hepimizin aşina olduğu Bitcoin, Etherium gibi kavramlar gibi bu dijital paraların üretim teknolojisi olan Blockhain teknolojisi de kullanıcılar tarafından çokça merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Bu yazımızda blockchain teknolojisini ve çalışma şeklini olabildiğince basit ve anlaşılır olarak sizin için derledik.

Blockchain nedir?

Blok zinciri teknolojisinin nasıl çalıştığına dair basit bir benzetme yapmamız gerekirse,bu teknolojinin çalışma şekli bir Google Docs belgesinin nasıl çalıştığına benzetilebilir. Bir Google Doc oluşturduğunuzda ve bunu bir grup insanla paylaştığınızda, belge kopyalanmak veya aktarılmak yerine basitçe dağıtılır. Bu, herkesin temel belgeye aynı anda erişmesini sağlayan merkezi olmayan bir dağıtım zinciri oluşturur. Hiç kimse başka bir tarafın değişikliklerini beklerken kilitlenmezken, belgede yapılan tüm değişiklikler gerçek zamanlı olarak kaydedilir ve bu da değişiklikleri tamamen şeffaf hale getirir. Bununla birlikte, Google Docs’tan farklı olarak, blok zincirindeki orijinal içerik ve verilerin bir kez yazıldıktan sonra değiştirilememesi, güvenlik düzeyine katkıda bulunan önemli bir boşluktur.

Blockchain Teknolojisi Nedir

Blockchain teknolojisi neden önemlidir?

Blockchain, güvenlik risklerini azaltmaya, dolandırıcılığı ortadan kaldırmaya ve ölçeklenebilir bir şekilde şeffaflık getirmeye yardımcı olduğu için özellikle umut verici ve devrim niteliğinde bir teknolojidir.

Kripto para ve NFT‘lerle olan ilişkisiyle popülerleşen blok zinciri teknolojisi, o zamandan beri her tür küresel endüstri için bir yönetim çözümü haline geldi. Bugün, gıda tedarik zinciri için şeffaflık sağlayan, sağlık verilerini güvence altına alan, oyunlara yenilik getiren ve genel olarak veri ve mülkiyeti büyük ölçekte ele alma şeklimizi değiştiren blok zinciri teknolojisini bulabilirsiniz.

Günümüzde oldukça yaygınlaşmaya başlayan Bitcoin blockchain teknolojisi kullanılarak üretilmiştir ve şu anda madenciler (Bitcoin üretiminde Bitcoin kazımı yapan kişilere verilen isim) bu teknolojiyi kullanarak Bitcoin imal etmeye devam etmektedir.

Bu teknoloji NFT’ler için de ayrıca kullanılmaktadır ve pek çok Token blockchain altyapısı kullanılarak üretilmektedir.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir