1. Anasayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Yapay Zeka Özgün Görsel Oluşturma Uzantısı, Chrome Tarafından Yayınlandı! (2023)

Yapay Zeka Özgün Görsel Oluşturma Uzantısı, Chrome Tarafından Yayınlandı! (2023)
2

Özellikle telif hakları dolayısıyla, başka sitelere ve başka firmalara ait görsel, içerik, ses kullanımı yapmak büyük cezalar ortaya çıkması açısından internet ortamındaki en büyük sorunların başında geliyordu. Bir görseli cihazınıza kayıt ettiğiniz veya alıp sitenizde, sosyal medya hesabınızda yayınladığınız zaman aslında başka birine ait telif haklarını ihlal etmiş olursunuz. Çeşitli yapay zeka görsel ve içerik oluşturucular, bu tür sorunları engellemek üzere harika çözümler sunmaya başladı.

Görsel oluşturan yapay zeka sistemi

ChatGPT içerik oluşturma botunun ardından ortaya çıkan çeşitli görüntü oluşturan yapayzeka sistemleri büyük bir ilgiyle karşılandı. Chrome tarafından da bu konuda yeni bir gelişme geldi; istenen görüntünün benzerini oluşturan yapay zeka eklentisi, Chrome eklenti mağazasında yerini aldı.

Verilen bilgilere göre ana kaynağın üzerindeki mantığı ve fikri koruma altına alıp, bir nevi taklit görsel üreten bu yapayzeka sistemleri, hız kesmeden web dünyasında kartların yeniden dağıtılmasına sebep verdi. Artık tasarımlara saatler ayırmak yerine kullanıcılar bu tür eklentilere istedikleri görselin detaylarını verip birkaç dakika içinde kolayca benzer fakat telif hakkıyla uğraşmayacakları görselleri elde edebiliyorlar.

Synthesys X Eklentisi, Aradığınız Görselin Taklit Halini Hazırlıyor!

Chrome uzantı alanında yayına giren Synthesys X isimli yapay zeka, kendisiyle paylaşılan asıl görsel üzerindeki mantığı ve fikri koruyarak yeniden özgün bir görsel tasarımı size sunuyor. Böylelikle kaynak görselin benzer veya taklit haline sorunsuz bir şekilde erişim sağlamanız kolaylaşıyor. Bu yapay zeka sistemlerinin, özellikle webmaster dünyasındaki telif sorunlarının kökünü kazıyacağı düşünülüyor.

Üstelik uzantının geliştiricileri, Synthesys X‘i kullanacak kişiler için herhangi bir hak talepleri olmayacağını da açıkladı. Böylelikle Synthesys X uzantısı ile oluşturacağınız yapay zeka görsellerini kullanmakta özgür olduğunuz, ilerleyen zamanlarda hazır görselleri kaydedip yayınladıktan sonra oluşabilen telif ihlallerinin Synthesys X üzerinden kayıt edilen görseller için ortaya çıkmayacağı konusunda geliştiriciler tarafından garanti verilmiş oldu.

Geçtiğimiz Aylarda Benzer Sistemler Yayına Girmişti

Yapay zeka sistemleri bundan çok daha uzun yıllar öncesinde kullanılmaya başlansa da, bu tür geliştirmeler büyük bir ilgi görüyor. Örneğin geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan ChatGPT sohbet ve içerik botu da metinler konusunda Synthesys X’ye benzer bir sistem olarak tanıtılmıştı. ChatGPT makale botu, özellikle web sitesi sahiplerinin sitelerine içerik üretilmesinde sık sık kullanılmaya başlanmıştı.

Görsel yapay zekaları da tıpkı ChatGPT gibi geçtiğimiz aylarda tanıtılmaya ve kullanıcılar tarafından sık sık denenmeye başlanmıştı. Designs.ai, Open.ai gibi isimlerle ortaya çıkan bu yapay zeka sistemlerinin; özellikle site sahiplerinin içerik ve görsel kullanımı konusunda büyük bir rahatlığa erişmesine olanak sağlayacağı ve telif konularından endişe etmesine gerek kalmayacağı düşünülüyor. Synthesys X uzantısı için internet sitesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilir ve sistemi deneyimleyebilirsiniz.

Synthesys X görsel oluşturucu yapay zeka eklentisine erişmek için tıklayın. >

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir