1. Anasayfa
  2. Bilgi

Dişi Köpek Neden Kerkinir?

Dişi köpekler yılda 2 defa kızgınlık dönemine girerler. Bu dönem üremeye hazır oldukları dönemdir. Hem hormonal olarak hem bünye olarak kızgınlık dönemindeki bir köpek üremeye hazırdır.

Dişi Köpek Neden Kerkinir?
0

Dişi köpekler yılda 2 defa kızgınlık dönemine girerler. Bu dönem üremeye hazır oldukları dönemdir. Hem hormonal olarak hem bünye olarak kızgınlık dönemindeki bir köpek üremeye hazırdır.

Bu dönemlerde köpeklerde bazı davranışsal değişiklikler göze çarpabilir. Bu değişikliklerin bazılarını fiziksel olarak da gözlemleyebilirsiniz.

Genelde dişi köpekler 6-12 ay arasında kızgınlık dönemine girerler. Az miktarda ve sık idrar yapma klasik bir belirtidir. Bu dönemde dişi köpeğin cinsel organı 2-3 kat büyüklüğüne ulaşabilir. Bazı köpek türlerinde cinsel organdan kanama gibi sıvı akarken bazılarında görülmez . Bu kanama normal karşılanabilir. Bu kanama azalsa da toplamda 10 güne kadar sürebilir. Ayrıca tüy dökülmesinde de bir artış meydana gelebilir.

Bunlar kızgınlık döneminde köpeğinizde görebileceğiniz olası fiziksel değişikliklerdir. Bunun yanı sıra davranışsal olarak da bazı değişiklikler yaşanması normaldir.

Köpeğiniz huzursuz bir ruh haline bürünebilir. Sizden daha sık dışarı çıkma, parka gitme, sokakta gezme gibi taleplerde bulunabilir bunun için ağlayabilir. Daha agrasif bir tavır takınabilir. Kendini sevdirmek istemeyebilir. Bazı köpekler bu dönemde evden kaçabilir veya kaçmaya çalışabilir. İştah azalması olabilir.

Bu süreç toplamda 3 hafta kadar sürebilir.

Bu süreçte köpeğiniz erkek köpeklerin çiftleşme pozisyonundaki gibi bazı nesnelere kerkinebilir.

Bu normaldir. Köpeğinizin kerkinme hareketi yaptığı nesne örneğin bir yastık ise, bu o nesneye üstünlük kurma anlamında da olabilir. Bu hareket kızgınlık dönemi dışında da üstünlük gösterme hareketi olarak yapılıyor olabilir.

Dişi köpekler erkek köpeklerden gördükleri bu hareketi zaman zaman taklit de edebilmektedir.

Kızgınlık döneminde yapılan bu hareket çiftleşme isteği ile doğru orantılıdır. Köpekler genel olarak 3 hafta süresince bu davranışları ve fiziksel değişiklikleri barındırabilirler.

Bu süreçte köpeğinize ciddi tepkiler vermemek , yüksek sesle konuşmamak, olabildiğince dışarı çıkarmak köpeğinizi mutlu edecektir.

Normalde kendisini sevdiren, sıcakkanlı, sevimli dostunuz bu dönemde ona dokunmanızı bile istemeyebilir ve size hırlayabilir. Bunlar kalıcı bir problem olmamakla birlikte dönemsel ve hormonal değişikliklerdir.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir