1. Anasayfa
  2. Haberler

Ekşi Sözlük için getirilen erişim engelinin nedeni belli oldu

Ekşi Sözlük, BTK tarafından birkaç günlüğüne askıya alındı. Bu kararın gerekçesi ise belli oldu.

Ekşi Sözlük için getirilen erişim engelinin nedeni belli oldu
0

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen internet sitelerinden biri olan Ekşi Sözlük, geçtiğimiz günlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kapatıldı. Bu kararın gerekçesi ise belli oldu.

Independent Türkçe’den Gülseven Özkan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde sitenin 5651 Sayılı İnternet Kanunu’nun 8/A maddesinde yer alan gerekçelerle kapatıldığı ifade ediliyor.

2015 yılında 6639 sayılı kanunla ‘5651 sayılı İnternet Ortamımda Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu’na yeni madde eklenmişti. ‘Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi’ başlıklı ilgili (8/A) maddede şu ifadeler yer alıyor:

“Yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması sebeplerden bir veya birkaçına bağlı olarak hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, Cumhurbaşkanlığı veya milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması ile ilgili Bakanlıkların talebi üzerine Başkan tarafından internet ortamında yer alan yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararı verilebilir.”

Bu kanun ile birlikte aynı zamanda ‘intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu madde kullanımını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik’ gibi suçların işlenmesi nedeniyle de erişim engeli sağlanabiliyor.

İçeriği nedeniyle uzun süredir hedef gösterilen Ekşi Sözlük, 21 Şubat’ta kapatıldı. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından platforma erişimin engellenmesi, başta Twitter olmak üzere sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir