1. Anasayfa
  2. Bilgi

Elektrikli Ev Aletleri’nde Nasıl Tasarruf Sağlanır?

Elektrik faturalarının başlıca kalemlerini kullandığımız elektrikli ev aletleri oluşturmaktadır. Buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası derken faturalar istenmeyen boyutlara gelebilmektedir. Bu yüzden hepimiz gündelik hayatlarımızda bazı tasarruf tedbirleri arıyoruz.

Elektrikli Ev Aletleri’nde Nasıl Tasarruf Sağlanır?
0

Elektrik faturalarının başlıca kalemlerini kullandığımız elektrikli ev aletleri oluşturmaktadır.

Buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası derken faturalar istenmeyen boyutlara gelebilmektedir. Bu yüzden hepimiz gündelik hayatlarımızda bazı tasarruf tedbirleri arıyoruz.

Odadan çıkarken lambayı açık bırakmamaktan çok daha etkili olan bazı tasarruf yöntemlerini inceleyeceğiz.

Pek çoğumuz komşumuz rahatsız olmasın diye belli bir saatten sonra ses çıkaracağını düşündüğümüz ev aletlerini çalıştırmayız. Gece belirli bir saatten sonra süpürge açmayız yada çamaşır makinası çalıştırmayız.

Peki elektrik kullanım saatinizin faturanıza direkt olarak etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Saatlere göre Elektrik kullanım rakamları şu şekilde;

  • 06.00 – 17.00 saatleri arası tüketilen elektrik birim fiyatı: 1,37 TL
  • 17.00 – 22.00 arası tüketilen elektrik birim fiyatı: 2,15 TL
  • 22.00 – 06.00 arası tüketilen elektrik birim fiyatı 0,74 TL

Yani 22:00’dan sonra sabah 06:00’a kadar kullanacağınız elektrik için 06:00 – 17:00 arasına göre yaklaşık %45 daha az ödüyorsunuz.

ev aletleri

Bunun için yapmanız gereken şey tarife bilginizi kontrol etmek.  Genel olarak  sayaçlarda ‘’tek zamanlı tarife’’ kullanılmaktadır. Ancak ‘’üç zamanlı tarife’’ kullanımına geçerseniz, bundan sonraki faturalandırmalarınız elektriği kullandığınız saate göre faturalandırılacaktır.

Tek zamanlı tarife kullanımı , üç zamanlı tarife kullanımına göre daha uygundur, ancak saat aralığının size uygun olacağını düşünüyorsanız üç zamanlı tarife kullanımına geçebilirsiniz. Eğer saatlere göre kullanım sizin yaşantınıza uymuyorsa, ‘’üç zamanlı tarife’’ nin ‘’tek zamanlı tarife’’den daha pahalı olduğunu unutmayın.

Tarife değişikliği nasıl yapılır?

Hizmet aldığınız elektrik dağıtım şirketi ile bu konuda görüşebilirsiniz. Şirketlerin bazıları online olarak tarife değişikliği yapılmasına izin vermektedir. Bazı şirketler ise tarife değişikliği için şahsen dilekçe ile başvuru istemektedir.

Şirketlerin web sitelerinde genel olarak tarife bilgileri ve tarife değişikliği hakkında bilgiler yer almaktadır. Siz de hizmet aldığınız elektrik şirketi ile görüşerek yada web sitesini kontrol ederek tarife değişikliğinin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir