1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Google Chrome, RAM Probleminin Sonunu Getireceği Yeni Özelliğini Yayınladı

Google Chrome, versiyon 110 güncellemesiyle birlikte herkesin beklediği 'Bellek Tasarrufu' moduna kavuştu. Google Chrome, bu özellikle artık daha az RAM tüketecek.

Google Chrome Aşırı RAM Tüketimi Probleminin Sonunu Getirecek Yeni Özelliği Yayınladı
1

Google Chrome Aşırı RAM Tüketimi Probleminin Sonunu Getirecek Yeni Özelliği Yayınladı. Google Chrome, uzun süredir “RAM tüketicisi” olarak bilinmektedir ve yıllar içinde yapılan güncellemelerle performansını iyileştirmiştir. Ancak son güncelleme ile Google Chrome, aşırı RAM tüketimine büyük ölçüde son verdi.

Google Chrome versiyon 110’da, tarayıcı için yerleşik bir “Bellek Tasarrufu” modu vardır. Tarayıcı ayarlarından etkinleştirilebilen performans modu, Chrome’un artık önemli ölçüde daha az RAM kullanmasına neden oluyor.

Google Chrome Bellek Tasarrufu Modu Nedir ?

Google Chrome Bellek Tasarrufu etkin olduğunda, o anda bulunduğunuz sekme dışındaki sekmeler için bellekte yer açacak. Yani bu sekmeler arka planda artık işlem göremeyecek. Etkin olmayan sekmelere dönmek isterseniz, sekmeler otomatik olarak tekrar etkinleşecek. Kullanıcılar, sık ziyaret edilen web sitelerini “Her zaman etkin kalacak siteler” bölümüne ekleyerek, performans modu etkinleştirildiğinde bu sekmeleri aktif tutabilir.

Diğer yandan, performans modunda, bir sekme değiştirdiğinizde diğer sekmelerde devam eden ses veya görüntü herhangi bir şekilde etkilenmeyecektir. Ses veya video oynatan, form dolduran, ekran görüntüsü paylaşan veya bildirimleri olan sekmelerde performans modundan etkilenmeyecektir.

Google Chrome Bellek Tasarrufu Modu Nasıl Açılır ?

Tarayıcınızı versiyon 110’a güncellediğinizde Google Chrome’un bellek tasarrufu modu otomatik olarak etkinleştirilir. Ayara erişmek ve manuel olarak açıp kapatmak için bu bağlantıya tıklayarak Google Chrome performans ayarları sayfasına erişebilirsiniz.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir