1. Anasayfa
  2. Bilgi

Kablosuz Şarj Nedir?

Kablosuz şarj (wireless charging), bir cihazın enerjisini, doğrudan cihazın üzerinde yerleştirilmiş bir anten aracılığıyla enerji transfer eden bir sistemdir. Bu sistem, cihazın şarj edilmesi için fiziksel bir bağlantıya ihtiyacı olmaksızın cihazın şarj edilmesini sağlar. Kablosuz şarj sistemi, cihazın şarj edilmesi için bir qi standartını kullanır.

Kablosuz Şarj Nedir?
0

Kablosuz şarj (wireless charging), bir cihazın enerjisini, doğrudan cihazın üzerinde yerleştirilmiş bir anten aracılığıyla enerji transfer eden bir sistemdir. Bu sistem, cihazın şarj edilmesi için fiziksel bir bağlantıya ihtiyacı olmaksızın cihazın şarj edilmesini sağlar. Kablosuz şarj sistemi, cihazın şarj edilmesi için bir qi standartını kullanır. Bu standart, cihazlar arasında kablosuz enerji transferi için kullanılan bir standarttır. Akıllı şarj kullanımı kullanıcılar için son derece konforlu ve kullanışlı bir şarj imkanı sunar.

Kablosuz şarjın çalışma prensibi nedir?

Kablosuz Şarj Nedir

Kablosuz şarjlarda, telefonun doğrudan kablo ile bağlantısı bulunmaz. Ancak kablosuz şarja olanak tanıyan platformun elektriğe bağlı olması gerekmektedir. Bu da yine bir priz ve onunla birlikte kablolu şarj cihaz ile sağlanır. Aslında bu işlem kablo kullanımı tamamen ortadan kaldırmaz. Sadece platform ile telefon arasındaki bağlantıyı ortadan kaldırır.   Bu sayede telefonun kişiden uzak kalmadan, çalışma masasında ya da kendisine yakın bir yerlerde kablosuz şekilde şarj olması sağlanır. Kablosuz şarjlar, bu platform üzerinde yaratılan yüksek düzeyli manyetik alan sayesinde çalışır.

Kablosuz şarj cihazı her telefonda kullanılır mı?

Telefonlarının kablosuz şarj için uygun olup olmadığı telefon kullanan kişilerin en çok araştırdıkları konulardan biridir. Öncelikle bu şarj panelleri kablosuz şarj özelliğini sadece akıllı telefonlar için kullanılmaktadır. Akıllı telefonların da her modeli kablosuz şarj için uygun değildir. Akıllı şarj özelliğinin kullanılabilmesi için telefonda akıllı şarj özelliğinin bulunması gerekmektedir.

Bu teknoloji henüz yeni yeni insanların kullanımına sunulduğu ve bu alanda insanlardan ciddi bir talep olduğu için telefon markaları bu yöndeki çalışmalarına hız vermişlerdir.

Şu an iphone son modellerinde bu özelliği aktif olarak kullanıma sunmuştur, Akıllı şarj için panel satın almadan önce telefonunuzun bu özelliği bulunup bulunmadığından emin olmanız gerekmektedir.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir