1. Anasayfa
  2. Bilgi

Kalsiyum Sabunu Nedir ?

Sabun denilince aklımıza günlük temizlik ihtiyacı için kullandığımız sabunlar gelse de pek çok sabun türü bulunmaktadır. Kalsiyum sabunu etkileri açısından diğer sabun türlerinden farklı bir sabun türüdür. Kısaca CA sabunu olarak da adlandırılır.

Kalsiyum Sabunu Nedir ?
0

Sabun denilince aklımıza günlük temizlik ihtiyacı için kullandığımız sabunlar gelse de pek çok sabun türü bulunmaktadır. Kalsiyum sabunu etkileri açısından diğer sabun türlerinden farklı bir sabun türüdür. Kısaca CA sabunu olarak da adlandırılır.

Kalsiyum sabunu, kalsiyum hidroksit yani sodyum hidroksit ve kalsiyum karbonat gibi malzemelerin karıştırılması sonucunda oluşan bir sabun türüdür. Kalsiyum sabunlar genellikle beyaz renklidir ve sert dokuya sahiptir. Bu sabunların özellikle yüksek pH değerine sahip olmaları nedeniyle, cildi temizlerken aynı zamanda cildi nemlendirir ve pH dengesini düzenler. Kalsiyum sabunlar genellikle cilt sorunları olan kişiler için önerilmektedir ve ciltteki sivilce, siyah nokta, kırışıklık veya akne gibi sorunları azaltmaya yardımcı olabilir.

Kalsiyum sabunu ne işe yarar?

Koyun

Genellikle süt inekleri, buzağılar, koyun ve keçiler için kullanılmaktadır. Hayvanlarda pozitif anlamda enerji değişikliklerine yol açtığı bilinmektedir. Sindirim sisteminin rahatlamasını da sağladığı için hayvanlar için oldukça faydalıdır. Üretilen süt değerlerini olumlu anlamda etkiler. Kalsiyum sabunu, adı üzerinde kalsiyum bazlı olduğu için hayvanlardaki kalsiyum değerlerini de olumlu yönde etkiler.

Hayvanlara ek kalsiyum desteği sağlamasının yanı sıra, fertilite artışına da katkı sağlar.

Genel olarak %90’ın üzerinde yararlılık olduğu bilinmektedir. Besleyici değerleri de son derece yüksektir.

Kalsiyum sabunu kullanım değerleri nelerdir?

Süt ineklerinde Yüksek verimdekiler için;

   500 – 1000 gr/günlük olarak

Orta verimdekiler için   300 – 500 gr/günlük olarak

Buzağıları için olan miktarları;

itirme yemindekiler için %2 – 3 olarak

Gelişme ve büyüme döneminde    %1 – 1,5 olarak

Keçi ve koyunlar için olan miktarlar;

Koç katımındakiler için 150 gr/günlük olarak

Laktasyondakiler için:    50 – 150 gr/günlük olarak kullanımı tavsiye edilir.

Kalsiyum sabunu nasıl kullanılır?

Yukarıda belirttiğimiz oranların dışında bir oranda fazla kullanım tavsiye edilmemektedir. Bu ürünleri kullanırken son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Hayvanların yeterli kuru madde yediği dönemlerde kullanılmalıdır. Eğer hayvanınız yeterli kuru madde almadıysa kalsiyum sabununun kullanımı tavsiye edilmez.

Kalsiyum sabununun zararları var mıdır?

Fazla kullanımdan kaçınmak ve belirlenen oranların dışının çıkmamak önemlidir. Bazı hayvanlarda negatif anlamda enerji düşüklüğü ortaya çıkabilmektedir. Süt kalitesinde düşüklük görülebilir. Süt kalitesinde düşüklükle beraber süt veriminin de düştüğü bazı vakalar olduğu gözlemlenmiştir. Dozaj aşımında ise istenmeyen sonuçlar yaşanabilir.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir