1. Anasayfa
  2. Bilgi

Kediler Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Neden Titrer?

Kedilerde kısırlaştırma, bir kedi için ameliyat yoluyla yapılan bir işlemdir. Genel anestezi yöntemiyle yapılan Kısırlaştırma, kedilerin üremesini engellemeye yarar ve böylece yavru kedi sahiplenme ihtiyacını azaltır. Ayrıca, kısırlaştırılmış kedilerin sağlık sorunlarına veya yabancı hayvanlarla çatışmalara maruz kalmamasına da yardımcı olur. Kısırlaştırma işlemi genellikle uzman bir veteriner tarafından gerçekleştirilir ve kedi için çok az ağrı ya da risk içermektedir.

Kediler Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Neden Titrer?
0

Kediler Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Neden Titrer, Kedilerde kısırlaştırma, bir kedi için ameliyat yoluyla yapılan bir işlemdir. Genel anestezi yöntemiyle yapılan Kısırlaştırma, kedilerin üremesini engellemeye yarar ve böylece yavru kedi sahiplenme ihtiyacını azaltır. Ayrıca, kısırlaştırılmış kedilerin sağlık sorunlarına veya yabancı hayvanlarla çatışmalara maruz kalmamasına da yardımcı olur. Kısırlaştırma işlemi genellikle uzman bir veteriner tarafından gerçekleştirilir ve kedi için çok az ağrı ya da risk içermektedir.

Kediler kısırlaştırma işlemi sonrası aynı gün evlerine dönmektedir. Bu operasyonda dişi kediler için rahim ve yumurtalıklar alınırken erkek kediler için testisler alınmaktadır.

Operasyon sonrası kedilerde durgunluk ve halsizlik olabilmektedir.

Kedilerde en sık görülen yan etkilerden bir tanesi ise kısırlaştırma işlemi sonrası titremedir. Aslında bu titremeler çok farklı nedenlerden olabilir. Sonuçta kediniz anastezi aldığı için vücut sıcaklığı düşmüş olabilir ve üşüme kaynaklı titremeler meydana gelebilir.

Kısırlaştırma işlemi sonrası kedinizin bakımı çok önem taşımaktadır. Bu süreçte kedinizi sıcak tutmanız önerilir. Düşen vücut sıcaklığının normale dönmesi sağlanmalıdır. Kediler sonuçta anastezi içeren bir ameliyat olduktan sonra ağrılı bir süreç yaşayabilirler.

Bu ağrılar da kedilerde titremeye sebep olabilmektedir. Ağrısı olmasa bile refleks olarak kediniz titreyebilir. Çünkü bu ameliyatlardan sonra ağrı kesici iğne zaten veteriner tarafından yapılmaktadır. Kedinizin ağrısı olduğunu düşünerek veterinere sormadan ağrı kesici vermeniz kesinlikle önerilmez.

Bu titremeler muhtemelen aynı gün sona erecektir. Ameliyat sonrası titremeler aynı gün içinde bittiğinde normal sayılabilir. Ancak bu titremeler ameliyatın ikinci günü devam ediyorsa veterinerinize danışmanızda fayda vardır.

Kedilerin kısırlaştırma işlemi sonrası içten veya dıştan dikişleri olabilir. Dikişlerin dışarıda olması durumunda kediniz bu dikişlerle oynayarak kendisini yaralayabilir veya canını acıtabilir. İlk günler dikişlerden pembe renge benzer bir sıvı akabilir. Bu normaldir ancak yeşil veya beyaz, sarı bir sıvı akması durumunda veterinerinizle durumu paylaşarak bilgi almanız gerekmektedir.

Aynı şekilde dikişlerin olduğu yerde kızarlıklık veya şişkinlik varsa yine veterinerinize durumu danışmalısınız ve bilgi vermelisiniz.

Bu süreçte kendilerini sevdirmek istemeyebilirler, daha çok uyurlar ve halsiz olurlar. Titremeler gün içinde geçecektir, 1-2 gün sonra kedinizin normal yaşamına döndüğünü göreceksiniz.

Sevimli dostlarımıza sevdikleri yemekleri vererek onlarla oyunlar oynayarak ve vakit geçirerek kendilerine bu süreçte destek olabilirsiniz.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir