1. Anasayfa
  2. Bilgi

Kedilerde Açık Yaraya Hangi Krem  Sürülür

Kedi dostlarımız da bizim gibi zaman zaman yaralanabilmektedir. Bizler bu konuda ne yapacağımızı bilsek de onlar bizim ilgi ve şefkatimize muhtaçlar.

Kedilerde Açık Yaraya Hangi Krem  Sürülür
0

Kedi dostlarımız da bizim gibi zaman zaman yaralanabilmektedir. Bizler bu konuda ne yapacağımızı bilsek de onlar bizim ilgi ve şefkatimize muhtaçlar.

Genelde yanıklar için Silverdin, bazı durumlarda bepanthol kullansak da kedilerin yaraları için ne kullanılacağı bazen soru işaretleri oluşturmaktadır.

Kediler yaramaz canlılar oldukları için ve her zaman dört ayakları üzerine düşmeyi beceremedikleri için hafif yaralanmalar olabilir. Bazen kediler kendi aralarındaki kavgalarda birbirlerine zarar verebilmektedir.

Özellikle sokak kedilerinin uzun tırnakları bazı durumlarda ciddi yaralara sebep olabilmektedir. Bu durumlarda en güvenli çözüm elbette veterinere giderek gerekli kontrolleri yaptırmaktır.

Bazen zaman, bazen para, bazen veteriner olmayabilir. Bu durumlarda kendi önlemlerimizi almamız gerekebilir.

Peki kedilerde açık yaralara neler sürülebilir?

Öncelikle doğal bir çözüm olarak insanların da kullandığı kantaron yağı köpeklerde ve kedilerde de kullanılabilir. Bu yağ yara kapatıcı, iltihap önleyici özellikleri sayesinde oldukça faydalıdır.

Bunun dışında antibiyotik içerikli kremler de kediler için uygun olacaktır ve kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Kedilerde yaralar genel olarak açık yaraların iyileşmesi kapalı yaralara göre daha uzun sürmektedir. Yarayı günde 2-3 defa antiseptik su ile temizlemek mikropların kırılması açısından faydalı olacaktır. Yaraların kenarlarının temiz olduğundan ve mikrop kapmayacağından emin olmak önemlidir. Eğer yarada sıvı birikintisi meydana geldiyse bu sıvının dışarı akıtılması gerekmektedir.

Yaraları temizlerken kesinlikle sabun, şampuan vb. ürünler kullanılmamalıdır.

Veterinerin önerdiği krem ve ürünlerle temizleme yapılması yeterli olacaktır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir