1. Anasayfa
  2. Bilgi

Kedilerde Obezite Belirtileri Nelerdir?

Aşırı kilo veya şişmanlık : Fiziksel olarak kedinizin aşırı kilo aldığını ve şişmanladığını görüyorsanız, hareketlerinde bir yavaşlama farkediyorsanız bu bir obezite belirtisi olabilir. Durum daha da ilerlemeden önlem almanızda fayda vardır.

Kedilerde Obezite Belirtileri Nelerdir?
0

Aşırı kilo veya şişmanlık : Fiziksel olarak kedinizin aşırı kilo aldığını ve şişmanladığını görüyorsanız, hareketlerinde bir yavaşlama farkediyorsanız bu bir obezite belirtisi olabilir. Durum daha da ilerlemeden önlem almanızda fayda vardır.

  • Düzensiz şekilde şişmanlık yerleşimi (özellikle karın bölgesinde) : Kediler genelde kiloyu direkt olarak göbeklerinden almaktadırlar.
  • Düşük enerji seviyesi veya hareketliliğin azalması : Kediler yatmayı sevseler de zaman zaman oyun oynamaya bayılırlar ancak obezite başlangıcı olan bir kediniz varsa enerjisi düşük ve hareketleri az olacaktır. Yemek yemek için bile üşendiğini hatta yatarak yemek yediğini görüyorsanız obezite için bir işaret almış olabilirsiniz.
  • Düzensiz bir nefes alma : Fazla kilo insanlarda olduğu gibi kedilerde de nefes alış verişi etkiler. Çabuk yorulmaya sebep olur. Fazla kilolu birinin merdiven çıkması gibi nefes nefese kalabilirler. Bu durum da obezite belirtilerindendir.
  • Sık idrara çıkma veya idrar yolu sorunları : Kediler idrar konusunda hassas canlılar olsalar da obezite idrar sorunlarına yol açabilir ve kediniz idrarını istenmeyen yerlere yapabilir.
  • Cilt ve tüy sorunları : Tüy dökme de obezite kaynaklı bir sorun olabilir. Böbreklerindeki yağlanma cildinde yaralar çıkmasına sebep olabilir.
  • Artan sağlık sorunları, örneğin diyabet, kalp rahatsızlıkları veya böbrek hastalıkları yaşanabilir.

Kedilerin obez olmasının en yaygın nedeni yanlış beslenme ve az hareket etmeleridir. Kedilerin sağlıklı bir kiloda kalmak için düzenli olarak egzersiz yapmaları ve doğru miktarda ve kalitede yiyeceklerle beslenmeleri önemlidir. Ayrıca, kedinizin vücut kitle indeksini (BMI) düzenli olarak kontrol etmeniz ve varsa obezite problemi ile ilgili olarak bir veteriner ile çalışmanız tavsiye edilir.

Bu gibi durumlarda veteriner yardımcı çok önemlidir. Öncelikli olarak kediniz için bir diyet programı ve beslenme düzeni oluşturabilir. Ayrıca kediniz için hareket ve egzersizler önerebilir. Kediler köpekler gibi yürüyüşe çıkarılan hayvanlar olmadığı için kedinizle vakit geçirerek onunla oyun oynamalı, egzersizler yaptırmalı ve kilo vermesine yardımcı olmalısınız.

Kediler mama konusunda da bazen ısrarcı olabilirler ve sahiplerinden ısrarla  hatta bazen ağlayarak mama isteyebilirler, bu konuda sizden fazla mama almasına izin vermeyin, günlük diyet listesi ne ise ona uyarak ideal kilosuna gelmesi konusunda kedinize yardımcı olun.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir