1. Anasayfa
  2. Haberler

Kısırlaştırma Ameliyatı Kedimin Kişiliğini Değiştirir Mi?

Kedilerde kısırlaştırma sadece gebeliği önlemez. Kedinizin bazı bulaşıcı hastalıklardan da korunmasını sağladığı için kedinizin sağlığı için önemlidir. Özellikle dişi kedilerde , kanser, yumurtalık kistleri, rahim hastalıkları gibi hastalıklar kısırlaştırmayla önlenebilir.

Kısırlaştırma Ameliyatı Kedimin Kişiliğini Değiştirir Mi?
0

Kedilerde kısırlaştırma sadece gebeliği önlemez. Kedinizin bazı bulaşıcı hastalıklardan da korunmasını sağladığı için kedinizin sağlığı için önemlidir. Özellikle dişi kedilerde , kanser, yumurtalık kistleri, rahim hastalıkları gibi hastalıklar kısırlaştırmayla önlenebilir.

Bu açıdan kısırlaştırma operasyonu genel olarak tavsiye edilmektedir. Erkek kedilerde her iki testisin alınması ile bu operasyon yapılıyor ve ‘’kastrasyon’’ olarak adlandırılıyor. Dişi kedilerde ise hem rahim hem de yumurtalıklar alınıyor ve hamilelik ihtimali ve olası kanser konsültasyonları önlenmiş oluyor. İşlem genel anestezi ile yapıldığı için kediniz hiçbir acı yaşamıyor.

Kısırlaştırma Ameliyatı Kedimin Kişiliğini Değiştirir Mi

Kedi sahiplerinin merak ettiği en önemli soru ise ‘’kısırlaştırma ameliyatı kedimin kişiliğini değiştirir mi’’ olarak karşımıza çıkıyor.

*Eğer agrasif bir kediniz varsa kısırlaştırıldığında daha uysal olacağını düşünebilirsiniz. Kısırlaştırma üreme hormonunu keseceği için eski agrasif davranışları artık sergilemeyecektir.

*Erkek kediler özellikle hormonlarının arttığı dönemlerde saldırganlık ve işaretleme diye tabir ettiğimiz istenmeyen yere tuvalet yapma alışkanlığından kısırlaştırma sonrası genelde vazgeçerler.

*İstenmeyen gebeliklerin önüne geçileceği için kedi popülasyonu kontrol altına alınabilir.

Normalde uzmanlar kısırlaştırmanın kedinin karakterine bir etkisi olmayacağını belirtiyor. Elbette kedi sahipleri genel olarak kedilerini sevdikleri için onun değişmesini ve başka bir karaktere bürünmesini istemezler ancak zaman zaman bu gibi durumlar ortaya çıkabiliyor.

Bazı kediler sahiplerine aşırı düşkün ve sevgi göstermeye meyilliyken kısırlaştırma ameliyatı sonrası bu özelliklerini kaybedebiliyorlar.  Özellikle dişi kediler hormon salınımı durduğu zaman anaç tavırlarından biraz daha uzaklaşarak sahipleriyle aralarına mesafe koyabiliyorlar. Bu kalıcı bir durum değil. Kedinizin bu duruma alışması ve kabullenmesi biraz zaman alsa da karakterinde genel olarak çok büyük değişiklikler olacağını söyleyemeyiz.

Genel olarak kedilerde bir uysallaşma ve yavaşlama gerçekleşse de bazı kedilerde tam tersi şekilde bir agrasiflik ve saldırganlık olabiliyor . Kısırlaştırma sonrası gerçekleşen bu durum kalıcı değil merak etmeyin.

Kısırlaştırma sonrası kedinize önceki zamanla aynı oranda yemek verirseniz kediniz kilo alabilir. Bu yüzden veterinerinize danışarak vereceğiniz mama miktarını tekrar ayarlamanız gerekebilir. Çünkü bu operasyon sonrası kediler daha az kalori harcama eğilimde olmaktalar. Vakitlerini daha çok uykuya ayırabilirler. Normal zamanlarda bile oldukça fazla uyuyan kediler , bu süreçte normalden de fazla uyuduklarında, bir de oyun oynamayı sevmeyen bir kediniz varsa, bunlar size fazla kilolu tombul bir kedi olarak geri dönecektir.

Bununla beraber kedinize egzersiz yaptırmak, onunla oyunlar oynamak ve kalori harcamasını sağlamak kedinizin sağlığı için faydalı olacaktır.

Kısırlaştırma operasyonu zor bir operasyon değildir ve kedinizle birlikte aynı gün evinize dönebilirsiniz. 2-3 gün içinde yeni duruma kediniz adapte olacaktır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir