1. Anasayfa
  2. Bilgi

Koku Alan Robotlar

Koku alan robotlar, bilim insanları bunu da yaptı ve başardı. Yapay zeka ile robotik buluşların arasına bir tane daha yenisi eklendi. Bilim insanları son çıkan teknoloji ile koku alabilen özel robotlar geliştirdiler.

Koku Alan Robotlar
0

Koku alan robotlar, bilim insanları bunu da yaptı ve başardı. Yapay zeka ile robotik buluşların arasına bir tane daha yenisi eklendi. Bilim insanları son çıkan teknoloji ile koku alabilen özel robotlar geliştirdiler. Robotlar üzerine eklenen, anten ve yapay zekalar sayesinde, robotlarda koku alabiliyor tanımlıyor. Son dönemlerde ilerleyen teknoloji sayesinde yapay zeka kodlamaları yapıldı. Robotlar üzerine yapılan çalışmalar üzerine koku alma işlemi tamamlanarak bir üst level’e  çıkartılmıştır. Geçmişten, ilkel yaşam alanlarında da koku insanın pek çok seçimi olmuş. Hayatta kalabilme güdüsünü ayakta tutmuş ve canlıya özgü verilmiş özellik olarak kalmıştır. Şimdi de geliştirilen teknoloji sayesinde bu koku alma özelliğini robotlar üzerine aktarmanın yolu bulmuşlardır. Yayınlanmış olan bir çalışmada tel Aviv üniversitesi tarafından bir grup araştırmacılar robotların koku alma almalarının mümkün olduğunu göstermiştir. Böylelikle özel elektroniklerden çok daha fazla hassasiyetleri olan ve koku tanımlayan robotlar icat ettiklerini söyledi.

yapay zeka

Robotlarda Kokuları Nasıl Tanımlanmıştır?

Robotlar üzerinde araştırma yapan bilim adamları robotlarını biyo hibrit platformlar olarak tanımladıklarını soyluyor. Robotların kokuları bir dizi antenlere sahip olarak tanımlamış. Çöl çekirgesi antenleri ile birlikte kokuları sinyallere göre karakterize etmiş bir algoritma eşlemişler. Özel algoritmalarla eşlenmiş olan ve karakterize edilmiş kuklayı ayırt edebilme özelliğini şu şekilde açıklamaktadırlar. Bilim insanlarının deyişine göre;

Robotların ileriki zamanlarda uyuşturucu ve patlayıcılar tespit edebilmeleri için kullanabileceklerini söylüyor. Koku alan robotlar bilimsel açıdan bir ilk olduğu belirtilmektedir. Bilim insanlarının ve tel ayır üniversitesinde bulunan araştırmacılarının bildirimlerine göre 8 koku ayırt edebilme özelliklerinin olduğunu söylüyor.

Robotların Duyarlı Oldukları Kokular

Koku alan robotlar üzerine çöl çekirgesi antenleri eklemesi yapıldığını herhangi bir koku alındığında elektrik sinyali ile elektronik sisteme iletiliyor. Bilim insanlarının robotlar üzerine kurmuş oldukları koku sinyal çıkışlarını algoritma işlemleri ile eşleştirdiğini söylüyor. Bilim insanlarının bildirmiş olduğu bu saf kokuları açiklıyor.Limon kokusu badem ezmesi sardunya gibi toplamda 8 saf kokuyu kodlamış olduklarını bildiriyor. Ayrıca oluşturmuş oldukları 2 farklı kokulular karışımında güvenilir ve doğru ayrımlar yapabildiklerini söylüyor.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir