1. Anasayfa
 2. Teknoloji

İnternet Sitesi Kurmak: İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? (2023)

Web sitesi nasıl yapılır ? Web sitesi nasıl kurulur ? sorularının cevaplarını bu yazımızda ele aldık.

İnternet Sitesi Kurmak: İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? (2023)
11

İnternet sitesi kurmak istediğiniz zaman artık olağanüstü yazılım becerilerine sahip olmanıza gerek yok! İnternet sitesi kurmak, son artık bilgisayarı açmayı bilen herkes için oldukça kolaylaştırıldı. Sürükle bırak teknolojisinden, yapay zeka ile oluşturma teknolojisine dek artık web alanında kullanılabilecek harika araçlar yer alıyor. Bu araçlar, özellikle yazılım dillerine hakim olmayan ve kendi başına internet ortamında şeyler yapmak isteyen kullanıcılar için adeta nimet değeri taşıyor. İnternet sitesi kurmak her geçen gün kolaylaşıyor ve bunu yapmanın oldukça eğlenceli yolları ortaya çıkıyor.

İnternet Sitesi Kurmak (2023)
İnternet Sitesi Kurmak (2023)

Artan yaşam maliyetleri nedeniyle web sektöründeki fiyatların da artış gösterdiğini bilmeyen yoktur. Bu nedenle gerek kurumsal firması için bir internet sitesi kurmak isteyen, gerek kişisel bir blog sahibi olmak isteyen kişilerin web sitesi hizmeti almayı planlamadığı durumlarda yaptığı ilk iş Google’a “İnternet sitesi kurmak için ne yapılmalı?“, “İnternet sitesi nasıl kurulur?” sorularını sormak oluyor. Peki, internet sitesi kurmak için ne yapılmalı? Yazılım bilmeden internet sitesi nasıl kurulur?

İnternet Sitesi Kurmak İçin Ne Yapılmalı? (2023)

İnternet sitesi kurmak için atmanız gereken ilk adım, ne tür bir site istediğinizi keşfetmek ve temel düzeyde dahi olsa gerekli bilgileri öğrenmek olmalıdır. Tıpkı yemek tariflerinde olduğu gibi önce kullanılacak malzemeleri bilmeli, yapım aşamalarını öğrenmeli ve ardından harekete geçmelisiniz. İnternet sitesinin en temel iki ihtiyacı domain (alan adı) ve hosting (barındırma hizmeti) olacaktır. Peki, alan adı nedir? Hosting nedir?

1. Domain (Alan adı) nedir?

Domain ismiyle bildiğimiz alan adları, internet sitelerinin kimliği olarak açıklanabilir. Bir internet sitesine ulaşmak istediğiniz zaman arama çubuğuna girdiğiniz bağlantı, bu sitenin alan adı anlamına gelecektir. Örneğin bulunduğunuz sitenin alan adı “www.teknogg.com” şeklindedir. “Alan adı nasıl satın alınır?” sorusunun cevabını merak edenler için;

 • Alan adı kayıt edeceğiniz firma seçimini yapmalısınız. Uygun fiyatlı firma önerilerimiz arasında GüzelHosting, Natro, OdeaWeb yer alıyor. (Firma isimlerine tıklayarak sitelere erişebilirsiniz.)
 • Firmanın alan adı sorgulama ekranında siteniz için alan adı seçimi yapmanız gerekir. Müsait olan alan adlarını ücretini ödeyerek kayıt ettirebilirsiniz.
 • Alan adınızı kayıt ettikten sonra aynı firmadan hosting hizmeti aldığınızda siteniz hazır hale gelir. Ancak daha öncesinde, bilmeyenler için “Hosting nedir?” sorusunun cevabına göz atalım.

2. Hosting (Barındırma Hizmeti) Nedir?

Hosting hizmeti, başlıktan da anlaşılabileceği üzere bir tür barındırma hizmetidir. İnternet sitelerinizin web üzerinde var olabilmesi ve barınabilmesi için tıpkı alan adı gibi hosting satın alımı yapmanız da şarttır. Hosting satın almadan önce aşağıdaki “İnternet Sitesi Kurmak” yazılarının devamına göz atıp kolayca kullanabileceğiniz platformları inceleyebilirsiniz. Önce platform seçiminizin ardından hosting satın almanız daha yararlıdır. Hosting hizmetlerini de uygun fiyatlı alan adı satın alabilmeniz için tavsiye ettiğimiz firmalardan alabilirsiniz.

İnternet sitelerinin kurulumuna başlayabilmek için en temel iki ihtiyacımızın alan adı ve hosting olduğunu öğrendik. Alan adı ve hosting hizmetlerini nasıl satın alabileceğimizi öğrendik. Peki, sırada ne var? İnternet sitesi kurmak üzere nereyi kullanmamız gerek? Bu soruların cevabı, internet dünyasının en sevilen güncel platformlarından Wordpress ve Wix’te gizli!

WordPress Nedir? WordPress İle Site Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress, site kurulumu konusunda neredeyse tüm dünyanın tercih ettiği en büyük blog oluşumlarından biridir. Arama sonuçlarından ulaştığınız birçok internet sitesinin alt yapısındaki güç, WordPress’ten gelmektedir. Durum o ki WordPress bunu bildiği için kendi sloganını da yaratmıştır. Bazı internet sitelerinin alt kısmında şu yazılara benzer yazıları görmek mümkündür;

 • “Bu site, gücünü WordPress’ten alıyor.”
 • “Bu site, WordPress ile kuruldu.”

WordPress ile site kurulumu yapmak istediğinizde izlemeniz gereken en kolay yol alan adınızı ve “WordPress Hosting” hizmetinizi satın almaktır. Alan adını minimum 1 yıl kayıt edebilirsiniz, fakat önerilen firmaların neredeyse tamamında hosting hizmetleri aydan aya ödemeli veya yıllık peşin ödeme avantajlarıyla sunulmaktadır.

Eğer sadece deneme amaçlı bir site kuruyorsanız, sadece iki basamaklı bütçeyle 1 aylık hosting paketi ve 1 yıllık “.online, .fun” gibi ucuz uzantılara sahip alan adınızı satın alabilirsiniz. Ancak daha kaliteli ve daha ciddi bir iş için veya şirketiniz için site kurulumu yapmak istiyorsanız, uzun vadeli hosting paketi seçiminizin yanı sıra uzun vadeli alan adı seçimi yapmanız daha yararlıdır.

 1. Alan adı ve WordPress hosting alımınızı tamamladıktan sonra, internet siteniz bir nebze de olsa hazır sayılacaktır. Sırada, firma tarafından mailinize iletilen WordPress admin bilgilerinizle siteye giriş yapmak gelmektedir. Sitenize erişebilmek için kullanmanız gereken bağlantı şu şekilde olacaktır; “https://alanadi.com/wp-admin”
 2. Yukarıdaki bağlantıda “alanadi” kısmına kendi alan adınızı girmeniz yeterlidir. Ardından kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabileceğiniz bir ekran görünecektir. Firma tarafından iletilen ya da sipariş esnasında oluşturduğunuz admin bilgilerinizle sitenize giriş yapabilirsiniz.
 3. Sitenize erişim sağladıktan sonra karşınıza çıkan ekran, yönetim panelidir. Bu ekranda sayfalarınızdan sitenizin görünümüne dek birçok değişikliği sağlamanız mümkündür. Örneğin sitenizin görünümünü WordPress tarafından sunulan ücretli ve ücretsiz temalardan biriyle değiştirebilmek için, sırasıyla sol menüdeki “Görünüm > Tema > Yeni Ekle” adımlarını takip edebilirsiniz. Bu alanda kullanabileceğiniz ücretsiz binlerce farklı tema mevcuttur.
 4. WordPress sitenizi daha iyi yönetebilmek ve daha iyi bir hale getirebilmek için, YouTube üzerindeki çeşitli WordPress eğitimlerini izleyebilirsiniz. WordPress, aslında kullanımı oldukça kolay ve iyi bir site için yazılım, kodlama becerisini genelde gerektirmeyen platformlar arasında ilk sırada yer almaktadır.

Wix Nedir? Wix İle Site Kurulumu Nasıl Yapılır?

Wix ile site kurulumu da WordPress’ten sonra en popüler seçenekler arasında gelir. Zira Wix, ortaya çıktığı yıldan bu yana adeta sürükle bırak web sitesi oluşturmanın ve sadece sektör, site adı seçimleriyle otomatik web sitesi oluşturmanın avantajlarıyla birçok kişinin, kuruluşun gözdesi oldu. Wix ile internet sitesi kurmak için bir internet kurdu olmanız gerekmez, sadece “www.wix.com” sitesine giriş yapmanız yeterlidir.

Siteye girdikten sonra herhangi bir alan adı veya hosting satın almadan, ücretsiz şekilde site kurmanız da mümkündür. Ancak ücretsiz sitelerde bol bol “Wix” reklamı görünür ve üstelik sitenizin alan adına otomatik olarak “wixsite5695694” benzeri karmaşık değerler atanır. Eğer daha profesyonel görünümlü bir internet sitesi ihtiyacınız varsa, direkt olarak Wix üzerinden alan adı ve hosting satın alabilirsiniz. Wix’i WordPress’ten ayıran en güzel etken, farklı bir firmaya gerek bırakmadan müşterilerinin kendi bünyesinden alan adı ve hosting satın almalarına imkan tanımasıdır.

 1. Wix ile site kurmak istediğiniz zaman atacağınız ilk adım resmi Wix internet sitesini ziyaret etmek olacaktır. Ardından sitede ana sayfada yer alan “Şimdi Başla” butonuna tıkladığınızda, vermeniz gereken tüm detaylar Wix tarafından otomatik olarak ekrana gelecektir.
 2. Wix, sizden genel olarak ne tür bir internet sitesi açmak istediğinizi ve sitede hangi özellikler kullanmak istediğinizi öğrenmeye çalışır. Ardından yaptığınız seçimlere göre temel taslağa sahip bir internet sitesini otomatik olarak oluşturur. Yani, “Şimdi başla” butonuna tıklayıp detayları doldurmayı bitirdiğinizde siteniz de hazır olur.
 3. Sitenizin profesyonel görünmesi için Wix üzerinden alan adı satın alabilirsiniz. Markanın reklamlarının sitenizin her alanını kaplamaması ve sitenizde daha fazla düzenleme yapabilme imkanı elde etmek için profesyonel kullanım imkanlarının sunulduğu paketlere de göz atabilir, size uygun olanı seçip direkt Wix üzerinden satın alabilirsiniz.
 4. Wix ile internet sitesini hazır hale getirmek kolaydır; ancak siteniz üzerinden yapabileceğiniz birçok değişiklik bulunmaktadır. Wix; örneğin sitenizin sayfalarını, sayfalardaki detayları, site SEO ayarlarınızı, tema renklerinizi ya da aklınıza gelebilecek birçok düzenlemeyi yapmanıza olanak tanır. Wix üzerinden kaliteli bir internet sitesi kurabilmeniz için de WordPress ile aynı şekilde, YouTube gibi platformlarda birçok ücretsiz eğitim bulunmaktadır.

İnternet sitesi kurmak için çıktığınız yolda birçok yeni bilgi öğrenecek, öğrendikçe aslında eğlenceli bir şekilde vakit geçirdiğinizi fark edeceksiniz. İnternet sitesi kurmanın birçok farklı tekniği ve birbirinden kolay birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Peki, kurduğunuz internet sitesinden para kazanmanızın da mümkün olduğunu biliyor musunuz? Şu bağlantıdaki yazı, bu konuda size yol gösterici olabilir; İnternetten Para Kazanma Yolları Neler? İnternetten Kolayca Ek Gelir Oluşturun! (2023)

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (11)

 1. Thanks for finally writing about > İnternet Sitesi Kurmak:
  İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? (2023) – TeknoGG < Liked it!

 2. This is a topic that is close to my heart… Thank you! Where are your
  contact details though?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir