1. Anasayfa
  2. Haberler

Muhabbet Kuşu Tüylerini Neden Yolar?

Muhabbet kuşları bazı evlerin vazgeçilmezlerindendir. Tatlılıkları ve sevimlilikleriyle adeta kalpleri fethederler. Hele bir de ele gelen, konuşan bir muhabbet kuşunuz varsa tadından yenmez.

Muhabbet Kuşu Tüylerini Neden Yolar?
0

Muhabbet kuşları bazı evlerin vazgeçilmezlerindendir. Tatlılıkları ve sevimlilikleriyle adeta kalpleri fethederler. Hele bir de ele gelen, konuşan bir muhabbet kuşunuz varsa tadından yenmez.

Bazı muhabbet kuşlarında kendi tüylerini yolma alışkanlığı gözlemlenmektedir. Bunun pek çok sebebi olabilir. Muhabbet kuşları sıcakkanlı ve ilgi isteyen bir canlı türüdür. Herhangi bir sebeple tüylerini yolmaya başladıysa bunun önüne geçmek için sorunun ne olduğunu bulmanız gerekmektedir.

Muhabbet kuşlarının tüylerini yolmasının sebepleri nelerdir?

*Stres : İnsanlar olarak strese girdiğimizden ve stresli olduğumuzdan çok bahsederiz. Ancak hayvanlar da insanlar gibi strese girebilirler. Evde yüksek ses varsa, kaotik bir ortam varsa bu hayvanı strese sokabilir. Bu durumun önüne geçmek için ona oyuncaklar alabilirsiniz, kafesinde bazı değişiklikler yapabilirsiniz, bulunduğu ortamı daha sakin bir hale getirmeye çaba gösterebilirsiniz.

*Güneş Işığı Alamama  : Her canlı gibi muhabbet kuşları da güneşi ve güneş ışığını sever. Çok karanlık ve basık bir ortam da muhabbet kuşunuzun tüylerini yolmasına sebep olabilir. Kafesini güneş gören bir yere koyarak veya üstü kapalıysa açarak bu durumu önleyebilirsiniz.

*Dikkat Çekme : Güneş ışığı alan ve stresli olmayan bir kuş da tüylerini yolabilir. Hatta bunu sırf sizin dikkatinizi çekmek için yapabilir. Kediler , köpekler ve bütün evcil hayvanlarda olduğu gibi muhabbet kuşları da ilgi isterler. Yeteri kadar ilgi göstermezseniz sizin dikkatinizi çekmek için kendi tüylerini yolabilirler.

*Uyku Sorunu Yaşaması : Muhabbet kuşları günde ortalama 10 saat kadar uyku isterler. Eğer uyku problemi yaşıyorsa, bulunduğu ortam gereği uykusunu alamıyorsa, bu durumda da kuşunuz tüylerini yolabilir. Bu durum onda strese yol açacağından kuşunuzun uykusunu iyi alması önem arz etmektedir.

*Yalnızlık : Yalnızlık Allah’a mahsustur demişler. Kuşunuz kafeste yalnızsa ve siz de işten güçten vakit bulup kendisiyle yeteri kadar ilgilenmediyseniz kuşunuz yine tüylerini yolmaya başlayabilir. Ona bir arkadaş/eş alırsanız daha mutlu olacaktır.

*Kötü Beslenme : Eğer tükettiği yemler veya vitaminler kalitesizce bu da kuşunuzda tüy dökülmesine yol açabilir, hatta kuşunuz bu durumda kendi tüylerini de yolmaya başlayabilir. Veterinerinize danışarak kuşunuzun yemlerini ve vitaminlerini iyileştirmeniz önemlidir.

*Kötü yaşam koşulları : Her canlıda olduğu gibi muhabbet kuşunda da yaşam koşulları önemlidir. Bu durumda kuşun yaşam koşulu kafesi olduğu için, kafesini sık sık temizlemeli, kirli bırakmamaya önem göstermeli, yemini ve suyunu sık sık yenilemelisiniz.

Bu durumların tamamına dikkat etmeniz durumda yaşadığınız sorunun çözüldüğünü göreceksiniz. Her canlı gibi muhabbet kuşları da sevgi, ilgi alaka isterler. Kuşunuzla bol bol konuşun, ona sevgi sözcükleri söyleyin, sevginin çözemeyeceği bir sorun yoktur.

Sevgiyle kalın

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir