1. Anasayfa
  2. Bilgi

Otomatik Kapı

Otomatik kapılar artık hepimizin hayatına girmiş kapılardır. Alışveriş merkezlerinde, iş yerlerinde, hastanelerde ve çoğu yerde otomatik kapılarla karşılaşıyoruz.

Otomatik Kapı Nasıl Çalışır?
0

Otomatik kapılar artık hepimizin hayatına girmiş kapılardır. Alışveriş merkezlerinde, iş yerlerinde, hastanelerde ve çoğu yerde otomatik kapılarla karşılaşıyoruz.

Otomatik kapıların nasıl çalıştığına dair merakınızı gidermek için bir yazı derledik.

Otomatik kapı nasıl çalışır?

Otomatik kapılar, sensörler, motorlar ve kontrol sistemleri gibi elektronik parçalardan oluşan bir sistem kullanarak çalışır.

Sensörler: Kapının önünde yer alan sensörler, insanların veya araçların kapının önünde olduğunu algılar. Sensörler, genellikle infrared (kızılötesi) veya ultrasonik teknolojileri kullanır.

Motorlar: Kapının açılması ve kapanması için kullanılan motorlar, sensörler tarafından algılanan hareketi elektrik sinyallerine dönüştürür.

Kontrol sistemi: Kontrol sistemi, sensörler tarafından algılanan bilgileri işler ve motorları kontrol eder. Kontrol sistemi ayrıca, zamanlayıcılar veya kart okuyucular gibi ekstra özellikleri de içerebilir.

Açma ve kapama mekanizması: Kapının açılması ve kapanmasını sağlar. Bu mekanizma genellikle piston, vidalı sistem, raylı sistem gibi farklı türlerde olabilir.

Güvenlik sistemi: Otomatik kapılar, çalınma veya güvenliği tehlikeye atabilecek diğer olayları engellemek için güvenlik sistemleri içerebilir. Örneğin, bir kapının açılması veya kapanması için bir kart okutulması gerekebilir.

Kısaca, otomatik kapılar, sensörler tarafından algılanan hareketi motorlar aracılığıyla kontrol eden bir sistemdir. Bu sayede, kapı otomatik olarak açılır veya kapanır. Otomatik kapıların çalışma prensibi, kapının açılması ve kapanmasını kolaylaştırmak ve güvenliği arttırmak için tasarlanmıştır.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir