1. Anasayfa
  2. Haberler

Printer Nasıl Çalışır?

Okul ödevlerinden kurumsal raporlara ve bunların arasındaki her şeyde, her türlü basılı materyalin oluşturulması söz konusu olduğunda yazıcıları kullanırız. Günümüzdeki yazıcıların çoğu, HD kalitesinde resimlerin hassas ve kolay bir şekilde basılmasına olanak tanıyan sayısız renk seçeneğiyle birlikte üretilmektedir.

Printer Nasıl Çalışır?
0

Okul ödevlerinden kurumsal raporlara ve bunların arasındaki her şeyde, her türlü basılı materyalin oluşturulması söz konusu olduğunda yazıcıları kullanırız. Günümüzdeki yazıcıların çoğu, HD kalitesinde resimlerin hassas ve kolay bir şekilde basılmasına olanak tanıyan sayısız renk seçeneğiyle birlikte üretilmektedir. Yazıcının bu gelişmişliğe ulaşma yolculuğunda kat ettiği teknoloji seviyeleri oldukça ilginçtir. Şimdi modern yazıcının ortaya çıkışından önceki tarihin bir kısmına göz atalım.

Printer nasıl çalışır?

Ne zaman bir şey yazdırsanız, kullandığınız dizüstü bilgisayar veya bilgisayar yazıcınıza büyük bir veri akışı gönderir. Tipik olarak, birkaç megabayt veya bir milyon karakter. Dizüstü bilgisayar veya bilgisayardan gelen bu sinyali alan yerleşik bir elektronik anakart vardır. Daha sonra gönderilen tüm verilerin kodunu, lazer yazıcının farklı bileşenlerinin belirli bir şekilde hareket etmesini sağlamak için kullanılan basit makine düzeyinde bir dile dönüştürür.

Printer Nasıl Çalışır

Elektronik anakart, verilerin kodu çözüldükten sonra korona telini etkinleştirmeye devam eder. Korona teli, statik yükleri yakınındaki her şeye aktarmaya devam eden yüksek voltajlı bir teldir. Korona telinin birincil görevi fotoreseptör tamburunu şarj etmektir. Bu, fotoreseptörün yüzeyinde pozitif bir yük elde etmesi için yapılır.

Aynı zamanda, elektronik anakart lazeri etkinleştirir. Lazer daha sonra pozitif yüklü fotoreseptör tamburu üzerine bir görüntü çizer. Lazer sabit kalır ve görüntüyü fotoreseptör tamburu üzerine yakmak için hareket etmez. Burada lazeri fotoreseptör tamburu üzerine yansıtmak için hareketli bir ayna kullanılır. Lazer fotoreseptör tamburuna çarptığında, fotoreseptör tamburu üzerinde oluşan pozitif yükü siler. Pozitif yükün silinmesi, onun yerine negatif bir yükün oluşmasına neden olur. Yazdırılabilir malzeme için bir düzen görevi gören bu negatif yüktür ve pozitif yük, sayfanın o bölgede boş bırakılması gerektiğinin bir göstergesidir.

Fotoreseptör tamburu ile temas halinde olan mürekkep silindiri vardır. Mürekkep silindiri toner olarak bilinen küçük toz mürekkep parçacıklarından oluşur. Tonere pozitif bir yük verilmiştir, böylece toner fotoreseptör tamburunun yalnızca negatif yüke sahip kısmına yapışır. Fotoreseptör tamburunun bu kısmına mürekkep yapışmaz, böylece fotoreseptör tamburu üzerinde bir görüntü oluşur. Bir sayfa kâğıt fotoreseptör tamburunun altında yuvarlanır. Fotoreseptör tamburuna ulaşmadan önce, korona teli kâğıda güçlü bir pozitif yük verir.

Ve yazdığınız şey printerdan size iletilir.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir