1. Anasayfa
  2. Bilgi

Termometre Nasıl Çalışır?

Termometre, sıcaklık yükseldikçe veya düştükçe genleşen veya büzülen cıva ile kapatılmış bir cam tüp aracılığıyla sıcaklığı ölçer.

Termometre Nasıl Çalışır?
0

Termometre, sıcaklık yükseldikçe veya düştükçe genleşen veya büzülen cıva ile kapatılmış bir cam tüp aracılığıyla sıcaklığı ölçer.

Ampulün küçük boyutu ve tüpün mikro-ince boyutu, cıvanın ölçtüğü şeyin sıcaklığına çok hızlı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur.

Ampul termometreler, sıvıların hacimlerinin sıcaklıklarına göre değiştiği basit prensibini takip eder. Sıcaklık arttıkça, cıva dolu ampul kılcal tüpün içine doğru genişler. Genleşme oranı cam ölçek üzerinde kalibre edilir. Termometrelerde iki farklı ölçek bulunabilir: Fahrenheit ölçeği ve Celsius ölçeği.

Termometre Nasıl Çalışır

Celcius ölçeği ile Fahrenheit ölçeği arasındaki fark nedir?

Fahrenheit ölçeği ile Daniel Fahrenheit, suyun donma ve kaynama noktalarının 180 derece ile ayrılacağına karar verdi ve donan suyu 32 dereceye sabitledi. Böylece bir termometre yaptı, onu donmuş suya soktu ve cıvanın camdaki seviyesini 32 derece olarak işaretledi. Sonra aynı termometreyi kaynar suya soktu ve 212 derece olarak işaretledi. Daha sonra bu iki nokta arasına eşit aralıklarla 180 işaret koydu.

Anders Celsius, Celsius ölçeğinde suyun donma ve kaynama noktalarının 100 derece ile ayrılacağına karar verdi ve suyun donma noktasını 100 derece yaptı.

Termometrenin çalışma prensibi nedir?

Teknoloji çağıyla birlikte diğer termometre türleri de icat edilmiştir. Her farklı termometre türünün sıcaklığı ölçmek ya da kontrol etmek için kendine özgü yöntemleri vardır. Örneğin, bimetalik şerit termometreler sıcaklık kontrolü için son derece etkilidir. Ampul termometreler sıcaklığı doğru bir şekilde ölçmek için iyi olsa da, ayarlanan sıcaklıkları korumak daha zordur.

Ampul termometreler ateşlendiğimizde değişen sıcaklıklarımızı ölçerken, bimetalik şerit termometreler fırınlarda ayarlanmış bir sıcaklığı koruyarak en sevdiğimiz kekleri pişirmemize yardımcı olur. Bimetalik şerit termometre, metalden yapıldığı için aynı sıcaklığı uzun süre korumada başarılıdır.

Son teknoloji, sıcaklıkları elektronik cihazlarla ölçmek için yeni yollar yarattı. En yaygın cihaz termistör olarak bilinir. Bu sensör, sıcaklıktaki değişikliklerle direncini değiştirir. Bir bilgisayar ya da başka bir elektronik devre direnci ölçer ve bunu görüntülemek ya da bir şeyi açıp kapatmaya karar vermek için bir sıcaklığa dönüştürür.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir