1. Anasayfa
  2. Teknoloji

TikTok Artık Mercedes-Benz Araçlarında Kullanılabilecek

Tesla'nın ChatGPT'yi araçlarına entegre edeceğine dair söylentilerin ardından Mercedes-Benz, sosyal medya uygulaması TikTok'u arabalarına ekleyeceğini duyurdu.

TikTok Artık Mercedes-Benz Araçlarında Kullanılabilecek
1

TikTok Artık Mercedes-Benz Araçlarında Kullanılabilecek. Arabalar sadece araba olmaktan çıkıp bir etkileşim merkezi haline geliyor. Bu konudaki son raporlara göre 2023 sonbaharında piyasaya sürülecek olan yeni Mercedes-Benz E-Serisi’nin versiyonunda TikTok entegrasyonu yer alacak.

Artık TikTok Mercedes’te kullanılabilir. Mercedes-Benz E-Serisi modellerinin güncellenen bilgi-eğlence sistemi MBUX‘un bir versiyonu olacak ve tüm gösterge paneli devasa bir Süper Ekran ile kaplanacak. Sürücüler ve yolcular hareket halindeyken bu devasa interaktif dokunmatik panel ile TikTok, Zoom video konferans, Angry Birds ve Vivaldi gibi çeşitli uygulamalara erişebilir hale gelecek.

Mercedes Tiktok , Angry Birds, Zoom Multimedya
Mercedes-Benz Multimedya Ekranı

Mercedes-Benz CEO’su Ola Källenius, şirketin bu uygulamaları her pazarda veya bölgede en popüler olanlara göre seçtiğini söylüyor. TikTok’un eklenmesi, özellikle uygulamanın Çin’deki popülaritesi göz önüne alındığında çok mantıklı bir seçim gibi görünüyor. Bu sırada sürücü takip sistemi, sürücünün nereye baktığını takip ediyor. Yani araç kullanırken TikTok içerikleri izlemeniz sürüş güvenliği açısından istenmiyor.

Mercedes, yeni uygulamalar eklemenin yanı sıra bilgi-eğlence sistemine üçüncü taraf uygulamaları eklemeyi kolaylaştıran yeni bir mimari oluşturdu. Bu sayede ilerleyen zamanlarda araç yazılım güncellemeleri ile araca yeni uygulamalar eklenebilecektir.

Ayrıca Mercedes-Benz, Google ile uzun vadeli bir ortaklığa girdi. Bu ortaklık sayesinde navigasyon hizmetleri, haritalar ve YouTube araçlarda bulunacak. Öte yandan Mercedes, 2025 yılına kadar yeni nesil araçlarında kullanılacak olan kendi işletim sistemi MB.OS’u geliştirmeye devam ediyor. Sürücüsüz gelecek için Lidar şirketi Luminar ile genişletilmiş bir ortaklık da imzalandı.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir